Home Këshilla të ndryshme Mbipesha, nje faktor qe rrezikon nje kancer te dyte

Mbipesha, nje faktor qe rrezikon nje kancer te dyte

Sipas nje studimi i realizuar INRA, INSERM,CNAM dhe nga Universiteti Paris 13 ne France ,kane zbuluar qe mbipesha shfaq nje kancer te dyte. Studiuesit jane  si fillim te interesuar mbi kancerin e gjirit.

Aktualisht ne France, 27% deri ne 32% te rritur kane probleme me mbipeshen dhe 9% deri 17% jane obeze. Sic kujton Institut National de Recherche agronomique  ( INRA) , “ mbi pesha rrit rrezikun e shume sëmundjeve: si diabeti, probleme kardiovaskulare, semundje me frymëmarrje, kancer…”

Ne France, rreth 2 milion te semure  jane me kancer.  “ Kjo popullesi eshte ne rritje  dhe pse po gjendet menyra me e mire per permiresimin e te mbijetuarve pas kancerit “  thote INRA. Femrat kane kancer ne gji , i cili po behet shume i shpeshte . 53 000 raste te reja te verifikuara ne 2011 , rrezikojne ne zhvillimin e nje kanceri te dyte  numri i te cileve shkon 15% deri ne 25%. “ Faktoret e rrezikut te identifikuara jane te rinjte e diagnostikuar “
Mbipesha/obeziteti dhe kanceri
Studiuesit kane punuar ne 13 studime  “ Analizat kane treguar qe obeziteti diagnostikon nje kancerin e gjirit  i cili eshte i lidhur me  rritjen e rrezikut  te nje kanceri te dyte” . Rritja eshte ne 37% per rrzikun e kancerit ne gji, 96% per kancerin ne miter dhe 89% per kancerin ne zorren e trashe.
“ Keto rezultate tregojne qe mbipesha eshte nje faktor i rrezikshme ,  qe shfaq pervec kacerit te pare rrezikon zhvillimin me tutje te nje kanceri te dyte. Prandaj  i paralajmerojne njerëzit qe te kene kujdes nga mbipesha dhe obeziteti “  perfundojne autoret e studimit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...