Home Këshilla të ndryshme Më këtë recetë zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak

Më këtë recetë zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak

Më këtë recetë zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjakNuk është aspak risi nëse themi se limoni dhe majdanozi janë artikuj të shëndetshëm ushqimorë. Në fakt, majdanozi në përgatitjet e përditshme të ushqimit është aleat i shëndetit, pasi që shija e saj rregullon gjithçka. Majdanozi përmban dy substanca të veçanta, shumë të rëndësishme për shëndetin.

Në grupin e parë hyjnë vajrat eterike natyrale, e në të dytin flavanoidet. Krahas këtyre, është e pasur me vitamina C, A dhe K, prandaj sugjerohet ta konsumoni më shumë gjatë sezonit të ftohjeve dhe të gripit.

Mbi gjithçka, gjethet e majdanozit janë treguar të shkëlqyeshme në sekretimin e substancave të dëmshme nga organizmi ynë dhe përmirëson qarkullimin. Nëse majdanozit i shtojmë edhe limon dhe prej tyre përgatisim lëng, do të fitojmë pijen e cila zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Përbërësit:

1.5 litra ujë, 3 komplete të lidhur me majdanoz, 1 kg limona, sodë bikarboni

Përgatitja:

Lëvoren e limonit ta pastroni me sodë bikarboni, në mënyrë që të largohen papastërtitë prej saj. Ujin ta vloni dhe e lini të ftohet. Limonin ta preni në rriska, e majdanozin e imtësoni dhe e shtoni në ujë të ftohtë. Të gjitha bashkë i mbuloni dhe i lini të qëndrojnë për një ditë në frigorifer. Në fund përzieni gjithçka dhe vendosni në enë prej qelqi. Çdo ditë ta pini nga 1 decilitër.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ju duket sikur ju zihen këmbët dhe ju kruhen? Ky është rreziku që ju kanoset!

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët. Njerëzit me RLS përjetojnë këtë nevojë së bashku me ndjesitë e çuditshme dhe të pakëndshme në këmbët e tyre, të cilat shpesh i përshkruajnë si ngjethje, zvarritje, këputje, kruajtje, ndjesi shpimi, djegie, dhimbje ose si shkarkime elektrike. RLS...