Home Modë & Estetikë Me taka te larta, kembe ne relaks

Me taka te larta, kembe ne relaks

Sigurisht qe takat e lata na bejne te dukemi me bukur, por ne te njejten kohe ndryshojne tensionin delikat muskulor ne trup.

Mbajtja e tyre, prek trupin dhe keshtu ne fund te dites, rezultojne ndjenja dhimbjeje dhe lodhje.

Mjeke ortopedike, shpjegojne se cila eshte lartesia e duhur per te veshur dhe cfare ushtrimesh duhet te aplikoni ne shtepi per te luftuar zhbalancimet e muskujve, te shkatuara nga takat e larta.

Lartesia e duhur

Gjate dites, eshte e keshillueshme te vishen taka me lartesi te mesme, 3-4 cm, vecanerisht nese ju duhet te qendroni gjate ne kembe.

Ndersa takat 8-10 cm duhen lene vetem per disa raste te caktuara, thone ekspertet.

Pasojat e mbajtjes se takave

“Takat shume te larta shkaktojne nje shkurtim te zinxhirit muskulor te pasem te kembeve, sidomos te pulpave dhe te ndejurat.

Me kete ceshtje, vazhdojne ekspertet, eshte i lidhur nje ndryshim i shputes, pika e ngarkeses me te madhe shkon perpara, duke krijuar tension muskulor ne ndarjen e perparme te kaviljes dhe kembes”.

Ushtrimet

C’ekuilibrimi i shkaktuar nga takat e larta mund te kufizohen nga ushtrimet e duhura, qe per thjeshtesine e tyre ato mund te perseriten ne shtepi, cdo dite, sipas nevojes.

– Uluni ne nje karrige, duke i mbajtur kembet tuaja ne dysheme, ne distance prej disa centimetrash, pastaj terhiqini majat e kembeve dhe mbajeni kete qendrim per 20 sekonda, merrni fryme thelle dhe pastaj terhiqni kembet tuaja, mbani qendrimin per 20 sekonda, perseriteni 10 here.

– Merrni nje peshqir dhe rrini ulur, gjithmone ne karrige, filimisht me nje kembe dhe pastaj me tjetren duke u perpjekur te rrotulloni peshqirin vetem me presionin e gishtave (perseriteni 5 here per cdo kembe).

– Uluni kembekryq dhe merrni fryme thelle, keshtu ngrini majen e kembes dhe uleni majen e kembes dhe anasjelltas, futi brenda dhe nxirri jashte, duke punuar me te dyja kembet ne te njejten kohe, perseriteni 10 here.

– Uluni ne karrige, pastaj vendosni nje top tenisi ne toke, vendos kemben mbi te dhe me nje presion te lehte rreshqite topin nen kembe. Ushtrimi sherben per masazhimin e te gjithe harkut te shputes.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...