Home Shëndetësi Melhemi kundër dhembjeve të shpinës

Melhemi kundër dhembjeve të shpinës

Melhemi kundër dhembjeve të shpinësDhembja e eshtrave është sëmundje reumatike, e cila sulmon nyjat dhe më shpesh fillon nga shputat apo gishtat, por edhe shpina, gjithashtu mund t’ju dhembë…

Përbërësit:

– 4 lugë përzierje nga fletët e grira të zhabinokut, lulet e makthit të egër dhe kumakut,
– 7,5 dl raki të fortë rrushi.

Përgatitja:

Në një shishe njëlitërshe qitni 4 lugë të përzierjes bimore, qitni rakinë e rrushit, mbylleni dhe mbajeni në vend të ngrohtë 20 ditë, duke e përzier sa më shpesh.

Kullojeni dhe tri herë në ditë bëni masazh zonave të trupit ku keni dhembje derisa lëkura të thithë lëngun.

Lajeni shpinën me ujë të vakët, lyeni me vaj ulliri dhe mbështilleni me shall të leshtë.

Terapinë aplikojeni çdo të dytën ditë, transmeton Telegrafi

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ushtrimet ua zgjasin jetën

Ushtrimi është i njohur për të përmirësuar shëndetin, por kërkimet e reja zbulojnë se thjesht duke shtuar më shumë lëvizje gjatë gjithë ditës, në të vërtetë mund të ndihmojnë njerëzit të jetojnë më gjatë, transmeton Gazeta Express. Ata që kërkojnë të përmirësojnë shëndetin e tyre në përgjithësi shpesh shkojnë në palestër – ose, në vend të kësaj, kapërcejnë ushtrimin krejtësisht. Shkencëtarët...