Home Këshilla të ndryshme Mënyra më e mirë për të hequr dhjamin

Mënyra më e mirë për të hequr dhjamin

Të lodhesh duke punuar me ngritje peshash me qëllimin për të formuar një trup të mirë mund të jetë një humbje kohe për personat mbipeshë.

Një studim i ri ka dalë në përfundimin se mënyra më e mirë për të hequr kilet e tepërta janë ushtrimet aerobike.

Kërkuesit kanë monitoruar personat që kanë bërë aerobi për tetë muaj dhe krahasimi me ata që kishin punuar me ngritje peshash tregoi se grupi i parë kishte humbur 20 herë më shumë dhjamë në pjesën e barkut se “grupi i shtangave”.

“Peshat të ndihmojnë në rritjen e masës muskulare dhe fuqisë fizike, ndërsa aerobia është më e mirë për të hequr dhjamin, sidomos në pjesën e barkut sepse digjen më shumë kalori”, shprehet Cris Slentz, i universitetit të North Carolina, transmeton TCH.

Gjithashtu, studimi tregon se njerëzit që kombinonin ushtrimet aerobike me ngritjen e peshave nuk kishin më shumë rezultat se ata që bënin vetëm aerobi.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...