Home Këshilla të ndryshme Mësojeni çfarë ndodh po t'i shtypni këto pika në këmbët tuaja!

Mësojeni çfarë ndodh po t’i shtypni këto pika në këmbët tuaja!

Ndonjëherë zgjidhja e vërtetë për shërimin e disa problemeve shëndetësore ndodhet në trupin tonë.

A e dini se shtypja e disa pikave të caktuara në trupin tonë i jep zgjidhje disa problemeve?
Më poshtë po ju tregojmë njërën prej tyre:

Shtypja e pikave që shihni në foto,

Rekomandohet për: Stresin, dhimbje mbrapa shpinës, presion të lartë të gjakut, dhimbjet menstruale, dhimbje gjymtyrësh, pagjumësi dhe depresion.

Tekstet tradicionale kineze gjithashtu e rekomandojnë atë për problemet e tretjes, problemet e syve, dhimbjet gjenitale, dhimbjet e kokës, plagët e kancerit dhe nervozizëm.

Si ta aplikoni

Zbatoni presion të thellë dhe të fortë për të masazhuar dhe stimuluar zonën për 2-3 sekonda.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...