Home Shëndetësi Mjedrat, fruti i perkryer per te rene nga pesha

Mjedrat, fruti i perkryer per te rene nga pesha

Mjedra si frut ka shume perfitime shendetesore dhe jane aleat i shkelqyeshem ne lufte kunder peshes. Ketonet-enzime qe gjenden te malina, bejne ndarjen e qelizave yndyrore ne trup.

 Djegin yndyrat
Ky frut i kuq eshte i pasur me fibra dha mangan. Fibrat ngadalesojne procesin e tretjes, kurse mangani forcon metabolizmin e trupit. shija e embel e mjedrave ju ben te ndjeheni te “ngopur” me gjate.
Zvogelon rrezikun nga sulmet ne zemer
Acidi elagjik i cili gjendet tek mjedrat, zvogelon shanset per sulm ne zemer. Ky acid zvogelon kolesterolin e keq dhe ule shtypjen e larte te gjakut.
Sheron melcine e demtuar
Nje filxhan mjedra mund te parandaloje demtimin e melcise dhe mundesine qe te semureni nga karcinoma.
 Stabilizon nivelin e sheqerit ne gjak
Edhe pse mjedrat jane te embla, materialet ushqyese ndihmojne ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak. per kete gje mjedrat jane te mira edhe per personat qe vuajne nga diebti tip 2.
Per lekure te mire dhe paster
Antioksidanset dhe vitaminat qe gjenden ne mjedra e bejne kete frute perkryer per lekure te bukur dhe te shtrenguar. ketonet e mbrojne trupin nga radikalet e lira, duke zvogeluar shenjat e mplakjes.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...