Home Shëndetësi Mjekimi i shume semundjeve fshihet tek ushqimet

Mjekimi i shume semundjeve fshihet tek ushqimet

Keni probleme me anemine apo lodheni shpejt? Mjekimi i shume semundjeve te cilat shfaqen tek femrat eshte i fshehur tek ushqimet.

Hidhini nje sy pese ushqimeve fantastike te botuara ne revisten Reader’s Digest per t’u mbrojtur nga kanceri i gjirit apo demtimi i kockave ne te ardhmen:

Mishi: Ne krahasim me meshkujt anemia shfaqet me shume tek femrat. Niveli i ulet i hekurit ne gjak shkakton nje lodhje te pergjithshme. Tek mishi pa yndyre gjendet me shume hekur dhe me pak yndyre. Ne 100 gram mish te pa pjekur gjenden 3 miligram hekur dhe 3 gram yndyre. Mishi ben te mundur shtimin e energjise dhe mund t’ju ndihmoje te dobesoheni.

Papaja: Papaja eshte nje frut tropikal qe permban dyfishin e vitamines C qe permban portokalli. Shtojeni kete frut ne sistemin mbrojtes ndaj semundjes se temthit. Nje papaja me peshe 300 gr permban 188 miligram vitamine C dhe 119 kalori

Fare liri: Bukepjekesit e perdorin kete produkt per t’i dhene me teper shije dhe finese prodhimeve te tyre. Por shkencetaret thane se eshte e pasur me ostrogjen. Shkencetaret te cilet shtuan faren e lirit ne ushqimin e femrave me kancer vertetuan ndikimin e saj ne ngadalesimin e zhvillimit te kancerit. Keket tuaj mund t’i zbukuroni me farera liri. Ose ne mengjes mund te konsumoni ushqime me farera liri.

 Tofu: Produktet e pasura me proteine ulin kolesterolin dhe forcojne kockat. Isoflavone i gjendur ne soje ka nje konstrukt te ngjashem me ostrogjenin. Sipas nje studimi te bere mbi disa njerez 90 miligram isoflavone eshte e dobishme per kockat dhe vecanerisht per palcen kurrizore. Ndersa ne nje studim tjeter pohohet se nje mase prej 50-75 miligram isoflavone ne dite eshte e dobishme. Gjysem filxhani tofu permban 25-35 miligram isoflavone.

 Lakra e zeze: Pervec permbajtjes ne sasi te larte te kalciumit dhe vitamines D disa shkencetare treguan se permban edhe vitaminen K, mbrojtese e kockave. Studiuesit pohuan se tek femrat te cilat konsumojne produkte te pasura me vitamine K rreziku i plasjes se legenit eshte 30 % me i ulet. Shkencetaret te cilet pohuan se edhe zarzavatet si lakra e Brukselit, spinaqi, brokoli jane nje burim i mire vitaminash theksuan se nje sasi e vogel lakre e zeze eshte me e mira ne mes tyre.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...