Home Këshilla të ndryshme Molla aleati më i mirë për t’u dobësuar, por mos e teproni!

Molla aleati më i mirë për t’u dobësuar, por mos e teproni!

Të gjithë kemi dëgjuar të thuhet se molla të ndihmon të dobësohesh dhe kryesisht molla jeshile e cila përmban pak sheqer.

Ajo të jep ndjesinë e ngopjes sepse tretet ngadalë. Por tregoni kujdes, nuk duhet ta teproni. Gjatë ditës duhet të konsumoni maksimumi dy mollë në qoftë se doni të humbisni peshë.

Sipas dietologëve, pavarësisht se përmbajnë pak kalori, sërish duhet të tregohemi të kujdesshëm me sasinë. Çdo gjë e tepërt është e dëmshme.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...