Mos hani vetem

Mos hani vetemSipas dietologve nje pjate spageti me domate te fresketa dhe borzilok, mund te na beje te ndihemi me me mire nese e ndajme me persona qe na pelqejne.

Dietologet thone se per t’u ndjere mire nuk mjafton vetem konsumimi i perimeve frutave, makaronave, peshkut, por duhet edhe te perdoren zakone te vjetra, mes te cilave, ecja e gjate ne parqe apo drekim e darkim me persona te tjere me te cilet ‘ecen biseda’.

Specialistet jane te mendimit qe nje bashkebisedim gjate vakteve eshte me i mire se sa nje ngrenie e shpejte panineje vetem.

Megjithate nuk duhet tejkaluar masa e ushqimit dhe mos harroni te beni aktivitet fizik, te pini shume uje, si dhe te perqendroheni ne konsumimin e kalorive per te mos i marre te tepruara.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...