Home Shëndetësi Mos injoroni dhimbjet e syrit

Mos injoroni dhimbjet e syrit

Mos injoroni dhimbjet e syritÇdo presion në sy, skuqje, dhimbje ose kruajtje që nuk ndalet, sidomos nëse paraqet pengesa për pamjen, janë sinjale se duhet të vizitoheni te mjeku.

Në shumicën e rasteve, dhimbja shkaktohet nga problemet në sy, të tilla si infeksioni, acarimi apo lëndimi. Ndonjëherë, edhe pse dhemb syri, origjinën e problemit duhet kërkuar në sinuse apo hundë.

Dhimbja e syrit mund të jetë për shkak të ndonjë infeksioni në sy që është zakonisht i lidhur me skuqje, marramendje dhe fotofobi, ose kur drita shkakton simptome të lotimit të shpeshtë të syve, e cila ndodh papritmas ose brenda 24 orëve. Zakonisht trajtohen varësisht nga shkaku i infeksionit, por më së shpeshti me antibiotikë.

Dhimbja mund të shkaktojë tensionin e lartë intraokular dhe është e shoqëruar zakonisht me vjellje, dhimbje në një pjesë të kokës dhe skuqje të syrit. Mjekohet në ambulantë dhe në spital, në varësi të shkaqeve që çuan në rritjen e presionit intraokular.

Ndonjëherë dhimbja në sy mund të sfidohet nga tumoret intraokulare, rritja e të cilëve bën presion mbi fibrat nervorë në sy apo indet përreth. Diagnoza dhe trajtimi duhet kryer në ambientet spitalore, shpjegon, Dr. Julian Burt, një okulist.

Ai thotë se gjëja më e rëndësishme është që pacientët të mos e provojnë kurrë trajtimin në shtëpi. Është edhe më keq në qoftë se injoroni simptomat që zgjasin më gjatë, sepse dhimbja mund të jetë një simptomë e disa sëmundjeve të tjera dhe nëse nuk trajtohet, mund të çojë në pasoja serioze për shëndetin e pacientit.

– Temperatura: Temperatura, pavarësisht nga shkaku, mund të çojë në inflamacion ose dhimbje në sy. Megjithatë, arsyeja më e zakonshme që ndieni dhimbje në kokërdhokët e syve (të dyja, ose vetëm njëri ), është infeksioni viral. Nëse përgjithësisht ndjeheni keq, keni ethe dhe dhimbje të kyçeve, atëherë bëhet fjalë për grip. Dhimbja e syve është më i shpeshtë te infeksionet virale dhe zhduket së bashku me probleme e tjera brenda njëzet e katër orëve ose pas tridhjetë e gjashtë orëve. Temperatura në sy jo vetëm që shkakton dhimbje të tmerrshme, por mund të çojë në verbëri. Te ky lloj i infeksionit, shpesh tek njerëzit e moshuar, nuk paraqitet skuqja fillestare ose ndonjë plagë e dukshme në sy. Vetëm më vonë shfaqen fshikëzat tipike.

– Skuqja: Konjunktivitis-i (skuqja e syve) ose ndonjë inflamacion i qepallave të sipërme dhe të poshtme, kornea dhe nervat optike pas syve, janë gjithashtu një shkak i zakonshëm i dhimbjes në sy. Infeksioni i rrënjëve të qerpikëve është fajtori i dytë. Çdo grimcë, fije floku, pluhur, duken si një shtëpi e madhe kur hyjnë në sy. Dhimbja e syve mund të shoqërohet me llojet e ndryshme të dhimbjes së kokës, sidomos migrenës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...