Home Këshilla për Prindër Mungesa e vitaminës D ngadalëson rritjen

Mungesa e vitaminës D ngadalëson rritjen

Simptomat të cilat tregojnë për mungesën e vitaminës D te fëmijët janë rritja e vonshme dhe e ngadalësuar e dhëmbëve, rritja e ngadalshme, ngërçet muskulore dhe nervozizmi.

Rreth 70 për qind të fëmijëve në SHBA u mungon vitamina D, e cila mund të shkaktojë sëmundjen serioze të eshtrave, rakitin. Edhe pse fëmijët evropianë ushqehen më shëndetshëm se moshatarët e tyre amerikanë, problemi është i shpeshtë edhe tek ata.

Sulmet dhe vështirësitë me frymëmarrje po ashtu mund të lidhen me mungesën e kësaj vitamine, e cila krijohet gjatë ekspozimit në dritën e diellit, por edhe me konsumimin e qumështit, jogurtit, djathit dhe vezëve.

Edhe pse mungesat e vitaminave të caktuara është e nevojshme të kompensohen, ndërsa ndonjëherë edhe të shërohen, e rëndësishme është që të mos teprohet me sasitë, sepse sasia e tepërt mund të jetë toksike për trupin. Kjo kryesisht ka të bëjë me shtesat e vitaminave në formë të tabletave ose shurupit, theksojnë ekspertët. /Telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...