Home Këshilla të ndryshme Ndiqni këta hapa për dush më të mirë!

Ndiqni këta hapa për dush më të mirë!

Nëse nuk bëni dush në mënyrën e duhur, ju lehtësisht mund t’i shkaktoni vetes dëme, dhe dushet e përditshme do të ju bëjnë më shumë dëme se të mira.

Ju sjellim disa këshilla që duhet t’i mbani në mend, përcjell KosovaPress.
1.     Temperatura e ujit duhet të jetë mesatare, uji i nxehtë ju than lëkurën, kurse ai i ftohte ju ulë skajshmërisht temperaturën e trupit,
2.     Dushe të shkurta preferohen për shëndet më të mirë, 10 minuta ju mjaftojnë që të jeni në rregull me pastrimin,
3.     Përdorni sapun pastrues, shmanguni nga ata kundër baktereve
4.     Nuk keni nevojë për fërkues të trupit, nëse e përdorni, kujdes mos u fërkoni vrazhdë apo jashtë mase,
5.     Sapuni vetëm për vendet ku keni nevojë duart, ndër sqetulla, dhe pjesën e prapme,
6.     Pas dushit gjithmonë përdorni krem për zbutje të lëkurës, lehtësisht kremi liron ujin e panevojshëm nga trupi dhe ju freskon.

 

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...