Home Këshilla të ndryshme Ndriçoni flokun me 3 nuanca natyrale

Ndriçoni flokun me 3 nuanca natyrale

Kanella nuk është vetëm erëza me aromë dhe e shëndetshme, është alternativë e sigurt për ndriçimin e flokut. Jo vetëm se ndihmon ta shndrisni flokun, por do t’i falni shkëlqim, butësi dhe prekje të mëndafshtë. Te përdorimi i maskës me kanellë, mund t’i forconi edhe folikulat e qimes dhe përshpejtoni rritjen e flokut.

Të gjitha këto janë fakte se kanella është prodhim i veçantë dhe përbërës të dobishëm, sidomos me vitamina dhe antioksidues. Efekti më i mirë arrihet në shndritjen e flokut ezmer.

Me një përdorim floku shkëlqehet për 2-3 nuanca. Pas përdorimit të maskës floku zbutet, merr cilësi të mëndafshtë dhe rigjallërohet.

Për përgatitjen e maskës ju nevojiten: 3 lugë mjaltë, 3 lugë kanellë, 5-6 lugë balsam për flokë. Në një enë prej qelqi përzieni mjaltin dhe kanellën. Përzieni ngadalë, që të bashkohen mirë. Kur të jenë bashkuar, shtoni balsamin për flokë. Përsëri i përzieni.

Tashmë maska është e gatshme. Shpëlani flokun si zakonisht, e kur të jenë tharë, krihni me krehër të rrallë, maskën e aplikoni me brushën për ngjyrosje. Kujdes mos e prekni fytyrën, mund të shkaktojë skuqeje dhe irritim. Kur flokun ta keni ngjyrosur, flokun e mblidhni lart. Aplikoni qese prej najloni dhe peshqir. E mbani ashtu për 30 minuta, e hiqni peshqirin, e qesen e lini edhe për 4-5 orë. Pas kësaj e shpëlani flokun mirë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...