Home Këshilla të ndryshme Nëse doni të bini nga pesha, kjo është kafja që duhet ta...

Nëse doni të bini nga pesha, kjo është kafja që duhet ta pini në mëngjes

Ne të gjithë pajtohemi me mendimin që kafja është shumë e shijshme. Është fakt. Sidomos nëse është një kapuçino e nxehtë në një ditë vjeshte.

Shumë njerëz janë të fiksuar pas kafes dhe për këtë kanë një arsye madhore. Ajo na ndihmon të zgjohemi në mëngjes, na mban me energji dhe ka shije të mirë. Por a e dini se ka kafja mund të bëjë shumë më shumë se kaq?

Një prej gjërave të jashtëzakonshme që bën kafja, nëse e pi rregullisht, është rënia në peshë.

Po cila është kafja ideale që e bën këtë?

Një makiato e gjatë me krem dhe me çokollatë, në vend të kafes së zezë, ju ndihmon të bini në peshë.

Si? Kjo përzierje ngadalëson thithjen e karbohidrateve nga trupi, ndihmon në eliminimin e qelizave yndyrore dhe rrit normën tuaj metabolike deri në 10 për qind.

Të gjitha bashkë, këto kombinime rezultojnë në humbje peshe.

Pse nuk e provoni për një javë dhe të vini re ndryshimin?

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Lënia e cigares/ Kur mungesës së vullnetit i vjen në ndihmë teknologjia

Kudo dëgjojmë të flitet mbi dëmet që shkakton pirja e cigares. Por a është e lehtë të hiqet dorë nga ky zakon? Autoritetet shëndetësore në mbarë botën apelojnë për lënien cigares si një mënyrë për mbrojtjen e shëndetit. Në 2019, pak gjëra kanë mbetur pa u shpikur. Disa me qëllimin e zhvillimit të stileve tona të jetës, disa me qëllimin...