Home Këshilla të ndryshme Nëse gërhisni natën, pini këtë lëng para gjumit dhe gjithë familja do...

Nëse gërhisni natën, pini këtë lëng para gjumit dhe gjithë familja do të jetë e lumtur

Një nga arsyet më të shpeshta pse njerëzit gërhasin në gjumë është mbipesha

Pesha e tepërt jo vetëm që bezdisin partnerin kur ju gërhisni, por nuk i bëjnë mirë shëndetit tuaj në përgjithësi.

Ushtrimet e rregullta dhe regjimi ushqimor janë dy gjëra të cilat ju ndihmojnë të zbrisni kilogramët e tepërt. Një tjetër mënyrë për të përshpejtuar këtë proces është të konsumoni lëngje frutash dhe perimesh.

Intensiteti i të gërhiturit do të zvogëlohet dukshëm nëse kilet tuaja zhduken. Prodhimi i tepërt i mukusit është një tjetër arsye pse ndodh ose përkeqësohet të gërhiturit. Për të shpëtuar nga ky prodhim, duhet të stabilizohet prodhimi i tepërt i mukusit.

Konsumi i tepërt i frutave dhe perimeve është një formë e mirë për të zbutur mukusin. Duke konsumuar sa më shumë lëngje si inflamacioni, ashtu edhe mukusi mund të mbahen nën kontroll.

Frutat dhe perimet janë gjithashtu të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që forcojnë sistemin imunitar.

Një sistem i fortë imunitar ndihmon për të luftuar infeksionet në traktin respirator të cilat shkaktojnë prodhim të tepërt mukusi:

– 2 karota

– 2 mollë

– 1 copë xhinxher

– lëng limoni

Hidhni përbërësit në mikser dhe përgatisni lëngun.

Pijeni para gjumit dhe mundësisht 3 herë në ditë për rezultate të menjëhershme.

Tani s’do të prishni më gjumin e familjarëve tuaj

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pirja e duhanit çon në këtë gjendje vdekjeprurëse

Gratë duhanpirëse rrezikohen nga zgjerimi (aneurizmi) i aortës së barkut, arteria më e madhe në trupin e njeriut, në krahasim me ato që nuk kanë pirë duhan kurrë. Kjo është një tjetër pasojë e pirjes së duhanit në një seri të njohur tashmë. Në një studim klinik, shkencëtarët raportuan që gratë duhanpirëse kishin katër herë më shumë të ngjarë të...