Home Shëndetësi Nga gjëndrat tiroide fillon gjithçka, ja çfarë duhet të hani

Nga gjëndrat tiroide fillon gjithçka, ja çfarë duhet të hani

Nga gjëndrat tiroide fillon gjithçka, ja çfarë duhet të haniNëse gjëndrat tiroide nuk janë aktive sa duhet dhe vjen deri te sekretimi i hormoneve, mund të vijë deri te lodhja kronike, pagjumësia, mungesa e vullneti, depresion dhe tretje jo të mirë. Ky është ushqimi më i shëndetshëm për shëndetin e gjërave tiroide,transmeton gazeta Kosova Sot.

FASULJA

Fasulja është burim i energjisë, që mundet të jetë e dobishme nëse hipotireoza shkakton plogështi. Fasulja përmban proteina, antioksidues dhe shumë vitamina dhe minerale. Është e pasur me fibra, që është e dobishme nëse vuani nga tretja jo e mirë.

PESHQIT

Aminoacidet omega 3 që i hasim te salmoni i egër, sardelja apo toni, janë ushqim i hatashëm për drektë apo darkë. Hipotireoza që nuk kontrollohet mirë e rrit nivelin e kolesterolit të keq, duke shtuar rrezikun për sëmundje të zemrës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Çfarë ndodh nëse konsumoni cigare kur ushqeni fëmijën me gji?

Qumështi i gjirit e ndihmon fëmijën të fitojë imunitet dhe të luftojë sëmundje nga më të ndryshmet. Nëse një fëmijë konsumon qumësht ai është në gjendje që të mposhtë edhe tymin e duhanit. Shumë studime kanë treguar se një fëmijë që ushqehet me gji është më i fortë dhe shanset për t’u prekur nga sëmundjet janë më të pakta. Por...