Home Këshilla të ndryshme Nga kjo sëmundje vdesin më së shumti gratë – ja si mund...

Nga kjo sëmundje vdesin më së shumti gratë – ja si mund të shpëtohet jet

A e dini se një nga shkaqet kryesore të vdekjes te femrat është sulmi në zemër dhe kardiologët paralajmërojnë se vetëm 50 për qind e tyre, pas simptomave të para, e thërrasin ndihmën e shpejtë?

Dhimbja e fortë në gjoks është tipike për meshkujt, por këtë simptomë e kanë vetëm më pak se gjysma e grave. Shumë madje e konsiderojnë atë një sëmundje të ‘të moshuarve’, por duhet pasur parasysh se për gratë nën moshën 50-vjeç, vdekja për shkak të një sulmi në zemër është dy herë më e lartë se te meshkujt.

Por cilat janë simptomat te gratë?

Mungesa e shpeshtë e frymëmarrjes dhe dhimbja në pjesën e sipërme të shpinës, shpatullat, qafën, nofullën ose krahun, janë një nga shenja të sigurta që duhet të kërkoni ndihmë urgjente te mjeku.

Disa simptoma madje sugjerojnë një sulm të mundshëm në zemër. Mjekët paralajmërojnë se nuk duhet injoruar lodhjen e pazakontë që mund të ndodhë në javët e para të sulmit. Ndjenja e nxehtë ose e ftohtë, dhe pa shkak, djersitja ju djersit.

Nëse vuani nga të përziera, marramendje dhe ankth – kontaktoni një mjek, pasi mund të shpëtoni jetën tuaj.

Në fund, ushqimi i shëndetshëm dhe stërvitja e rregullt janë masat parandaluese kryesore, ndërsa ndihma urgjente mjekësore në orën e parë zvogëlon rrezikun e vdekjes me 50 për qind kur bëhet fjalë për sulme në zemër.

KËSHILLA TË NGJASHME


TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...