Home Modë & Estetikë Ngjyrat e flokeve

Ngjyrat e flokeve

Ngjyrat e flokeveNgjyrat sot jane shume me pak agresive se ne te shkuaren sepse perberesit kimik jane zevendesuar nga ato pjeserisht vegjetal ose me substanca me pak agresive.

Si pasoje fenomene te tipit alergjik jane ulur dukshem dhe eshte e mundur te ndryshosh ngjyren shume here ne vit.

Bojrat mund te dallohen ne 3 tipologji te ndryshme:

Ngjyrat te perkoheshme

Jane ato qe demtojne me pak floket, zgjasin pak dite dhe eleminohen me larje. Mund ti perdorni per nje mbremje te vecant, nje feste, ose mund ta aplikoni per te pare nese ju shkon apo jo, para se ta beni nje ngjyre perfundimtare.

Ngjyrat gjysem permanente

Zgjasin per rreth 15 dite dhe eleminohen me pothuaj 8 shampo. Ngjyrat gjysem permanente, zakonisht nuk permbajne amoniak per te mos ndryshuar ngjyren natyrale te flokeve. Rreziqet per floket jane te limituara pasi nuk penetrojne ne thellesi te struktures se tyre.

Ngjyrat permanente

Ne perberjen e ketyre bojrave shpesh haset amoniaku, qe ka per detyre te ndihmoje reaksionin qe te penetroje ngjyren ne thellesi te flokut.

Ngjyra mund te zgjas per muaj, edhe pse me kohen tenton te hapet. Eshte e keshillueshme te perserisni ngjyren cdo 2 muaj. Kjo lloj boje eshte e pershtatshme per ato qe kane shume thinja.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...