Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Ngrirja e embrionit ju lejon te keni nje foshnje me shendet...

Ngrirja e embrionit ju lejon te keni nje foshnje me shendet me te mire

Sipas nje studimi britanik i Universiteti te Aberdeen dhe i publikuar ne revisten Fertility and Sterility, përdorimi i embrionit te ngrire ne kuadër pro-krijimit mjekesore te vëzhguar redukton rrezikun e lindjes te parakohshme dhe te vdekjes ne ditet qe vijojne lindjen.

Disa kërkues te Universitetit britanik Aberdeen kane studiuar rezultatet e 11 studimeve te bera përpara se te ndiqnin me shume se 37 000 shtatzani pas mbjelljs se embrionit te fresket ose te ngrire.

Perfundimi i tyre eshte pa thirrje: përdorimi i embrionit te ngrire eshte i mire per shëndetin e foshnjes dhe te nenes. Rezultatet e studimit jane shfaqur ne British Science Festival dhe do te jene te publikuara tek revista Fertility and Sterility.

Ne kete okazion, Dr Maheshwari, autore i studimit ka deklaruar : “ Ne kemi konstatuar qe shtatzënite qe kishin transferimin e embrionit te ngrire, shfaqnin rezultate me te mira , si dhe per shëndetin e nenes dhe te femijes”

Përfitime te padyshimta
Sipas studiuesve, mbjellja e embrionit te ngrire redukton rrezikun e nje hemorragjie tek nena ne 30%. Ndersa per foshnjen , rreziku qe lind me nje peshe me te vogel gjysem te reduktuar me 30% dhe 40% dhe rreziku i parakohshem eshte ulet me 20%.
Perballe ketyre rezultateve ekspertet rekomandojne nje ndryshim ne praktikte fekondimit in vitro , duke privilegjuar embrionet e ngrira ose ato te freskëta. Objektivi: permireson shansin e suksesit qe ne tentativen e pare./ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...