Home Këshilla të ndryshme Një gotë ujë të ngrohtë ka ndikim në shëndetin tuaj

Një gotë ujë të ngrohtë ka ndikim në shëndetin tuaj

Një gotë ujë të ngrohtë ka ndikim në shëndetin tuajNjë çaj i ngrohtë, një kakao e ngrohtë, një supë e ngrohtë.

E kemi përdorur pak si shpesh mbiemrin e ngrohtë, por kur mendojmë për dimrin është fjala e parë që na vjen ne mend.

Si thoni për një gotë me ujë të ngrohtë ?

Femrat skandinave kanë zbuluar më në fund sekretin e jetëgjatësisë dhe bukurisë së pakohë. Ato konsumojnë çdo mëngjes esëll 1 gotë me ujë te ngrohtë.

Si dhe bëjnë të njëjtën gjë edhe para gjumit.

Konsumi i ujit të ngrohtë ka një ndikim të jashtëzakonshëm në shëndetin tonë, zbuloni disa prej tyre :

Qetëson dhimbjet muskulore: Uji i ngrohtë ka efekt qetësues mbi të gjithë muskujt e organizmit, sidomos kur keni dhimbje dhe spazma te muskujve të qafës dhe shpatullave. Ai ndihmon gjithashtu qarkullimin e gjakut në këto zona.

Ndihmon tretjen: Uji i ftohtë mund të ngrijë përmbajtjet yndyrore të ushqimeve që keni konsumuar më parë. Kurse, uji i ftohtë arrin t’i reduktojë ato dhe t’i largojë nga trupi.

Ndihmon në rënien në peshë: Metabolizmi ynë ka gjithmonë nevojë për nxitës të jashtëm që mund të stimulojnë punën e tij. Uji i ngrohtë është një prej tyre. Ai ndihmon rënien në peshë, si dhe stimulon punën e veshkave dhe traktit gastrointestinal.

Lufton kapsllëkun: Kapsllëku ose pamundësia në jashtëqitje është një shqetësim shëndetësor që prek pothuaj të gjitha moshat. Uji i ngrohtë është një zgjidhje shumë e mirë për ata që vuajnë nga ky problem. Ai vë në lëvizje enzimat e zorrëve dhe ndihmon në uljen e fryrjes së barkut.

Kuron patologjitë e frymëmarrjes: Të gjithë të sëmurët me astmë dhe bronkit e dinë shumë mirë rëndësinë e ujit të ngrohtë në trajtimin tyre.

Lufton shenjat e moshës: Me kalimin e viteve organizmi ynë prodhon më pak kolagjen dhe humbet aftësinë për t’u ripërtërirë. Uji i ngrohtë largon toksina nga organizmi, ndihmon pastrimin dhe hidratimin e tij. Si dhe pengon shfaqjen e qelizave të vdekura, shkruan Living, përcjellë Klan Kosova.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pse duhet t’i konsumojmë hithrat?

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme. Hithrat që rriten dhe nisin të lulëzojnë nga stina e pranverës e deri në vjeshtë janë shumë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Po ashtu, nëse nuk e keni ditur, hithra përdoret edhe për masazh kundër dhimbjeve reumatike, gjë që nisi të përdorej fillimisht...