Home Udhëtim & Turizëm Nje guide kulturore ne Dusseldorf te Gjermanise

Nje guide kulturore ne Dusseldorf te Gjermanise

Arti eshte i madh ne Dusseldorf. Me me shume se 100 galeri dhe 26 muzeume, me nje shtepi te famshme te operes dhe nje arkitekture te mahnitshme, ky qytet i modes dhe elegances e dashuron kulturen e vet.

Ketu jane vinca te medha qe punojne per kryeveprat arkitektonike, me klube hipizmi ne hotelin e Hyatt Regency, qe njihet per 28 figurat gjigande plastike dhe qe nga vendasit njihet se Flossies.

Eshte nje bonus per Dusseldorf qe te ofron gjithcka relativisht ne menyre te lehte, me shumicen e atraksioneve te cilat mund t’i shijosh ne kembe ose me biciklete, shpesh duke kaluar mes permes parqeve. Efekti qe te jep kafja popullore ne Rheinuferpromenade, qe ndodhet ne nje tunel, eshte se ky qytet lidhet ngushte me lumin ku vendasit ngarkojne dhe shkarkojne maune poshte Rhein. Po te shohesh me shume prane galerise Kunst Im ne tunel gjendet dicka qe quhet “Bar liber” , nje kabine prej qelqi ku shkembehen libra.gjermani1

Me pas mund te shijosh nje kafe ne katin e fundit te muzeumit Schiffahrt duke soditur pamjen e mrekullueshme te lumit, me pas te shohesh kishen e bukur te shek XIV Shen Lambertus. Aty prane mund te bashkohesh me turmen e vendasve ne Carlsplatz, per te shijuar gatimet e tregut ushqimor. Bulevardi i rreshtuar me peme i Konigsallee ofron dyqane elegante dhe kafe te famshme.

gjermani2Kjo eshte nje deshmi e pasurise se kapitalit te pjeses veriore te Rhine-Westphalia, qe pason me nje deshmi tjeter qe vjen me shenje mburrje ne Marktplatz, me “4 vjet pa borxhe”. Nuk eshte e cuditshme qe qyteti t’i jete referuar Knightsbridge ose Fifth Avenue te Rhine. Dusseldorf eshte shtepia e komunitetit te trete japonez me te madh ne Europe. Por kultura e saj me shumice eshte ajo qe e ka bere Dosseldorf. Nga rinovimet e fundit te Operes am Rhein ne festivalet Tonhalle me sallat e mrekullueshme te Kunstpalast (nje improvizim i 20 ndertesave me 5 muzeume nen nje cati) , me Filmmuseum dhe muzeumet moderne K20 dhe K21, qyteti mbulon shume baza kulturore. Ekziston edhe nje muze Berger Strasse qe i dedikohet mustardes.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...