Home Teknologji Një smartphone që mat nivelin e stresit

Një smartphone që mat nivelin e stresit

Një smartphone në gjendje të identifikojë nivelin e stresit të subjektit dhe ta ndihmojë në rast se ai është shumë i lartë.

Është ky projekti që po zhvillohet nga një institut italian në kuadër të nismës “Interstress”, të financuar nga Komisioni Evropian.

Opsioni i ri do të jetë në dispozicion në smartphone dhe tabletë, më parë në Android dhe më pas në iOS për iPhone-iPad.

Aparati me aplikacionin e ri është në një fazë prototipi të avancuar dhe nisja e testit në laborator është parashikuar për në muajin mars.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...