Obeziteti: mbipesha luftohet me hudhrat

Hudhrat jane nje aleat i mire per te mundur obezitetit dhe mbi peshen.Per fat te keq ka shume njerez qe kane probleme me kilet e teperta dhe nuk e ndiekin ne menyre korrekte dieten mesdhetare.

Ky regjim eshte nje nga materialet e Unescos, propozone nje ushqim shume te ndryshem , te bera me produkte te rendesishme si hudhrat.  Ky lloj produkti , te ndihmon , per uljen e rrezikut te ndonje tumori, per nivelin e kolesterolit dhe mundesia qe mos te semuresh me diabetin.

Hudhra VS Obeziteti

Karakteristikat mund te jene interesante ,dhe per kete arsye e ben hudhren nje produkt te rendesishem kunder obezitetit. Si ka mundesi?  Ne brendesi te saj hudhra eshte perber me tiosolfnatin dhe polifenolin, me pak fjale antioksidantet, qe veprojne ne trupin e njeriut duke i ulur rrezikun.  Ekspertet jane duke e studiuar, sepse nga kerkimet e fundit besohet qe keto lloj substancash mund te perdoren dhe per te bere ndonje medikament per te ndalur mbipeshen. Gjate kesaj kohe ajo qe mund te behet qe te futet rregullisht neper dieta, sepse personat qe konsumojne rregullisht kete produkt  kane me pak mundesi qe te zhvillojne obezitetin.Natyralisht qe eshte e nevojshme ne nje sasi te konsiderueshme, por ne mungese te ndonje paralajmerimi , ajo mund te konsumohet ne menyre te ekuilibruar.

Te mirat e hudhres

Sic thame hudhrat kane substanca te mira. Si fillim ajo eshte pasur me vitamna (A,B1,B2,PP dhe C), oligoelelement dhe kripera minerale. Keto karakteristika ndihmojne per te mbajtue larg shume viruse, si gripin. Hudhra eshte nje antioksidant , pra mbron trupin nga plakja e qelizave, zhvillimin e disa tumoreve dhe mban te rinj muskujt e zemres.

Si ta konsumojme hudhren?

Ka pesona qe nuk e konsumojne hudhren per shkak te eres se gojes ose shijes se saj, kurse ka te tjere qe i pelqe butesia dhe shija e saj e forte. Ne te vertet hudhra duhet te konsumohet e gjalle. Nese nuk e pelqeni shume, ju keshillojme qe ta konsumoni ne doza te vogla dhe te mbi te gjitha te mesoheni me shijen nga pak.