Home Këshilla të ndryshme Origano – antibiotiku më i fortë natyral

Origano – antibiotiku më i fortë natyral

OriganoOrigano është bimë mesdhetare, e cila vlerësohet të jetë njëra ndër bimët më shëruese në botë.

Në fakt, edhe vaji i saj është shumë i çmuar, që merret nga të gjitha llojet e bimës së origanos përmes një procesi të veçantë të destiluar, në mënyrë që të mos humbasë përbërësit shërues, transmeton Kosova Sot Online.

Përbërësit shërues të vajit të organos

Materia më e vlerësuar dhe më e shëruar në vajin e origanos është substanca “carvackrol”, e cila posedon përbërës të fortë antibakterial. Shkencëtarët britanikë kanë vërtetuar se vaji i organos është efikas kundër 25 llojeve të ndryshme të baktereve, sidomos kundër baktereve që shkaktojnë infeksion te zorra e trashë, të thatit dhe infeksioneve të lëkurës. Pos se shkatërron bakteret, vaji i origanos ka efekt të fortë kundër gripit, ftohjes.

Efekti kundër kancerit

Vaji i origanos do të mund të zërë vend në terapinë kundër kancerit. Shkencëtarët kanë testuar substancën “carvacrol” në qelizat e kancerit, duke vëzhguar efektin e tij në qelizat malinje.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...