Home Shëndetësi Pagjumësia favorizon celulitin

Pagjumësia favorizon celulitin

celulitiNëse jeni i stresuar ose pagjumë me shumë gjasa do të keni probleme më tepër me celulitin. Një mënyrë e mirë për të zhdukur celulitin përfundimisht është të ushtrohemi!
Nuk bëhet fjalë për një përgatitje olimpike por thjesht ushtrim i moderuar dhe mbi të gjitha i vazhdueshëm. Nuk kërkohet humbja e peshës por më shumë potencimi muskulor. Kryesisht duhet forcuar muskulatura glutea dhe muskujt e kofshëve. Forcimi i këtyre muskujve është shumë efikas kundër celulitit. Gjithashtu, mungesa e elasticitetit dhe forcës së muskulaturës glútea, mund të çojë në patologji të shtyllës kurrizore.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...