Home Këshilla të ndryshme Pagjumësia shkakton probleme serioze me kujtesë

Pagjumësia shkakton probleme serioze me kujtesë

Michele Bellesi, nga Italia, së fundmi ka kryer një studim me minj duke hulumtuar efektet anësore të pagjumësisë.

Ekipi i tij i kanë studiuar turinjtë e minjve të cilët kishin qenë të lejuar të flinin aq gjatë sa dëshironin apo që ishin detyruar të qëndronin zgjuar për tetë orë. Një grup i minjve ishte mbajtur zgjuar për pesë ditë radhazi.

Pas eksperimenteve  dhe hulumtimeve të ndryshme, ekipi i përbërë nga shkencëtarë të ndryshëm kishte zbuluar se mungesa e gjumit shkakton mungesë shpërqendrimi, performancë të ulët dhe probleme me kujtesë.

Gjumi është esencial për një tru dhe trup të shëndetshëm. Veç kësaj, shkencëtarët kanë cekur se pagjumësia mund të shpijë edhe në sëmundjen e Alzejmerit apo formave tjera të neurodegjenerimit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...