Home Këshilla të ndryshme Pak dritë në vesh për të rregulluar humorin

Pak dritë në vesh për të rregulluar humorin

Ndërsa netët bëhen më të gjata, ata që vuajnë nga çrregullimet e gjendjes shpirtërore në dimër kërkojnë zgjidhje.

Por duket se ekziston një metodë shumë e thjeshtë për të rregulluar humorin tuaj… thjesht duke lëshuar një dritë të shndritshme në kanalin e veshit.

Çrregullimet e humorit në dimër vijnë për shkak se truri nuk merr mjaftueshëm dritë, e cila provokon prodhimin e serotoninit, një hormon që rregullon humorin e një njeriu.

Por një universitet në Finlandë thotë se zgjidhja është e thjeshtë: Duke lëshuar me kujdes dritë në kanalin e veshit nga 8 deri në 12 minuta.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...