Home Këshilla të ndryshme Paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen

Paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen

Një ekspert amerikan për sëmundje të mëlçisë thotë se sasia e madhe e paracetamolit, ilaçit që përdoret për zbutje të dhimbjeve dhe qetësim të etheve, mund të dëmtojë mëlçinë e madje të shkaktojë edhe vdekjen, transmeton United Press International (UPI).

Sipas pohimeve të dr. William Lee, “rreth 100 njerëz vdesin brenda një viti si pasojë e helmimit të papritur me paracetamol (acetaminofen), kurse edhe 15 000 persona të tjerë përfundojnë në ndihmën e shpejtë, pasi që, si pasojë e mosdijes, kanë marrë sasi shumë të mëdha të paracetamolit”.

Për këtë arsye, ku mjek këshillon që të mos tejkalohet doza ditore prej 4 000 miligramëve.

Personat që kanë probleme me mëlçinë nuk do të duhej të përdorin më shumë se 2 mijë – 3 mijë miligramë paracetamol në ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...