Home Këshilla të ndryshme Pasi ta lexoni këtë nuk do hani më kurrë patate të skuqura...

Pasi ta lexoni këtë nuk do hani më kurrë patate të skuqura e as bukë të bardhë

E pabesueshme, sepse nuk e keni dëgjuar më parë, por kjo gjë mund të ndodh nëse hani për një kohë të gjatë ushqime të pashëndetshme.

Një adoleshent nga Bristoli, ka mbetur i verbër dhe shurdh pasi që për shumë vite ka ngrënë vetëm ushqim të shpejtë, duke i përfshirë, mishrat e përpunuar, çipsat dhe bukë të bardhë.

Adoleshenti emri i të cilit nuk dihet, filloi ta humbasë dëgjimin në moshën 14-vjeçare, dhe po ashtu edhe shikimin e tij duke treguar përkeqësim të shpejtë, raporton “Unilad”, transmeton Lajmi.net.

Në moshën 17-vjeçare, djaloshi mbeti i verbër tërësisht për shkak mungesës së ushqimeve të shëndetshme. Dëmi të cilin ia ka shkaktuar, thuhet nga mjekët që është i pakthyeshëm.

Adoleshenti u diagnostikua me neuropati optike ushqyese sëmundje që zakonisht gjendet vetëm në rajone të goditura nga uria, lufta dhe katastrofat e ndryshme.

Djaloshi në një intervistë për “The Sun”, që kërkoi që emri i tij të mos përmendet, tha:

Jam bërë shumë i izoluar, kur isha më i vogël dilja ndonjëherë dhe luaja me shokë. Por, tani jam shumë i frikësuar për ta bërë këtë.

Ai u tregoi mjekëve, që asnjëherë nuk kishte pirë alkool, droga apo cigare, por që vetëm kishte ngrënë ushqime të pashëndetshme. Mungesa e vitaminave në dietën e tij ka bërë që të shkatërrohet nervi i tij optik, nervi i cili e lidh syrin me trurin. Ai ka humbur fibrat në retinën e tij, organi i cili transmeton sinjalin e dritës në tru.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...