Home Shëndetësi Pastroni mushkëritë tuaja

Pastroni mushkëritë tuaja

Pastroni mushkëritë tuajaSasia e konsiderueshme e lëngjeve ka një ndikim pozitiv në punën e veshkave.

Disa nga lëngjet natyrale që ju ndihmojnë për një shëndet më të mirë të veshkave janë:

Lëngu nga panxhari

Panxhari është i pasur me betainë, që është fitokemikate shumë e shëndetshme, gjithashtu ai përmban edhe antioksidues dhe materie që shtojnë acidet urinare. Në këtë mënyrë, nga veshkat më lehtë hidhen materiet që shkaktojnë gurët.

Lëngu nga limoni

Kjo agrume ndikon si parandalues për shfaqjen e gurëve në veshka. Përzieni lëngun nga katër limonë dhe një gotë ujë.

Lëngu nga boronicat

Boronicat kanë një rëndësi të madhe në shëndetin e traktit urinar. Ato parandalojnë akumulimin e baktereve në fshikëz duke parandaluar infeksionet. Pos kësaj, boronica i ndihmon organizmit që ta hedhë kombinimin e oksalateve, që në masë të madhe mundet ta shkaktojë formimin e gurëve në veshka.

Lëngu me majdanoz

Majdanozi përmban karotenoide, që ndikojnë mirë në parandalimin e kancerit, por edhe hekur, klorofil dhe shumë vitamina. Klorofili e pastron gjakun dhe ndihmon organizmin në absorbimin e materieve ushqyese dhe e forcon gjakun. Lëngu nga majdanozi e forcon sistemin imun dhe ruan shëndetin e veshkave dhe të fshikëzës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Myku i gojës, katër mënyra për ta kuruar shpejt e shpejt

Myku i gojës është një infeksion i shkaktuar nga përhapja e kërpudhave Candida albicans në mukozën e gojës. Mund të ndodhë në çdo moshë, por më të prekurit kryesisht janë zakonisht fëmijët dhe të moshuarit. Për fat të mirë, është e mundur ta luftoni atë me mënyra natyrale. Edhe pse këto alternativa nuk zëvendësojnë ilaçet antifungale, janë një ndihmë e vlefshme...