Home Shëndetësi Për çfarë duhen maskat

Për çfarë duhen maskat

Për çfarë duhen maskatPërparimi teknologjik dhe ai kërkimor kanë avancuar shum, por sërish ballafaqohemi me problemin e përditshem që janë aknet në fytyrë. Fatmirësisht ka shumë maska me të cilat mund të trajtojmë lëkuren tonë, madje këto receta mund t’i përgatisim vetë, pa shpenzuar shuma të mëdha parash. Shumë njerëz preferojnë maskat e përgatitura në shtëpi, pasi ato kanë rezultuar të jenë shumë të efektshme, falë përbërësve të tye natyral, dhe efektit të padëmshëm.

Trajtimet e përgatitura në shtëpi nuk do t’ju heqin aknet përfundimisht, por thjeshtë do të paksojnë prezencën e tyre, si dhe do të heqin shenjat që kanë krijuar ato mbi lëkurë. Mos harroni që për të hequr shenjat shpesh-herë nevojitet ndërhyrja e një specaialisti dermatolog. Por, në shumicen e rasteve trjatimet e përgatitura në shtëpi ju ndihmonë të kuroni aknet, dhe përmirësojnë mjaft mirë gjëndjen e lëkurës.

Përdorni produkte të ndryshme si; vezë, banane, domate, mjaltë, vajra aromatizues të  ndryshëm të gjithë këto përbërës nëse keni akne në fytyrë. Ne webin tonë do të gjeni receta te ndryshme të cilat janë krijuar posaçerisht që t’ju vinë në ndihmë juve dhe të trajtoni lëkuren tuaj me maskat e duhura.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...