Home Modë & Estetikë Për një fytyrë pa puçrra

Për një fytyrë pa puçrra

Gjatë prekjes së fytyrës, bakteret nga sipërfaqja e lëkurës depërtojnë në shtresa më të thella. Më thellë, më pas ndikojnë që infeksionet të përkeqësohen dhe që aknet të zgjerohen.

Nëse nuk i shtoni kujdes fytyrës, paratë që i keni shpenzuar mund të jenë para të hedhura, ngase do të jetë shumë e vështirë të shmangni puçrrat. Akneve u duhet kohë për t’u shfaqur, në të kundërtën do të shkaktojnë shenja, të cilat më pas është shumë e vështirë për t’i larguar.

Për të parandaluar “operimin” nëpër fytyrën tuaj, zieni disa komprese sterile në ujë të ngrohtë dhe i vendosni në fytyrë për të hapur rrudhat. Më pas shtoni përbërësit për tharje, të cilat do të eliminojnë bakteret dhe i leni të qëndrojnë ashtu gjatë gjithë natës.

Lotët artificialë zbusin të skuqurat e syve, por edhe të fytyrës, prandaj në këtë mënyrë do të mbulojnë aknet. Para se të përdorni diçka nga këta përbërës, detyrimisht duhet të konsultoheni me dermatologun. Pasi që lëkura ta thajë përbërësin, aplikoni korrektor me ndikim antibakterial. Këtë duhet ta bëni në mënyrën më të sigurt të mundshme.

Në vend të pilingut të vrazhdë – sheqer

Shprehitë e këqija: Shumë shpesh ndodh që nga dëshira që lëkura të duket më e shkëlqyer dhe më e butë, përdorim piling i cili është mjaft i vrazhdë.

Pilingu me qeliza të ashpra dhe të mëdha mund të largojë sipërfaqen e lëkurës e cila e bën atë të shkëlqejë.

Zgjedhja më e mirë: Për një lëkurë të butë, më të mira janë kremrat e natës me retinol, e në vend të pilingut të vrazhdë përdorni një përzierje të sheqerit me vajin e jojobës.

Pudra nuk është e mirë për mbrojtje nga dielli.

Shprehitë e këqija: Nuk duhet të mbështeteni në pudër, kur është fjala për mbrojtjen nga rrezet e diellit.

Rreziku për lëkurën: Kremi është i vetmi i cili na e mbron lëkurën, ngadalëson plakjen e saj, parandalon shfaqjen e rrudhave dhe zvogëlon rrezikun e shfaqjes së kancerit të lëkurës.

Zgjedhja: Nën bazën e pudrës vendosni një shtresë të kremit të hidratuar për fytyrë me faktorë mjaft të lartë mbrojtës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

A është e mundur të plotësosh gjumin e javës në fundjavë?

Është e premte dhe alarmi fiket pasi pas disa netëve pa gjumë ku duhet të zgjohesh herët, në faundjavë dëshiron që të rikuperosh gjumin e munguar gjatë javës. Por a funksionon kjo? Duke qenë se jo të gjithë njerëzit arrijnë të flenë 8 orë dhe humbasin benefitet e të qenit të relaksuar për ditën tjetër, 5 ekspertë kanë zbuluar nëse...