Home Këshilla të ndryshme Për tri ditë do ta qitni gurin nga veshkat

Për tri ditë do ta qitni gurin nga veshkat

4Ilaçi popullor është përdorur qysh para 300 vjetësh!

Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë.

Veç kësaj, personi urinon shpesh, urina ka erë të fortë e cila ka ndryshuar ngjyrën dhe shkakton të vjella.

Gurët në veshka janë agregate kristalesh të mineraleve të shkrira në urinë, të cilat zakonisht formohen brenda veshkave apo fshikës dhe shkaktojnë dhembje shumë të fuqishme kur kalojnë nëpër to.

Njëri ndër ilaçet më të suksesshme natyrale për këto probleme, i cili përdoret më shumë se 300 vjet, është përzierja e vajit të ullirit dhe lëngut të limonit.

E gjitha që duhet të bëni është që të përzieni 0,25 ml lëng të freskët të limonit të shtrydhur me po të njëjtën sasi të vajit të ullirit, të pini dhe ta njomni me pjesën më të madhe të ujit.

Përzierjen pini dy, tri herë gjatë ditës, derisa guri të dalë nga veshkat, dhe kjo zgjat zakonisht një deri në tri ditë.

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra nga kalcium-i, fosfati dhe acidi urik (urik acidi) dhe ndryshojnë në përmasa nga 2 mm deri në 12 mm.

Ju mund të keni gurë në veshka dhe të mos dini që i keni ato. Pjesa më e madhe e gurëve të vegjël të veshkave kalojnë nëpërmjet ureter-it (tubat që lidhin veshkat me fshikëzën) në fshikëz pa shkaktuar probleme.

Megjithatë, nëse ju kaloni një gur të madh veshkash, ju do të viheni në dijeni për këtë, pasi ju do të keni dhimbje, madje shpesh dhimbje torturuese.

Në mënyrë që të parandaloni gurët në veshka ju duhet të pini shumë ujë. Njerëzit të cilët më përpara kanë pstur gurë në veshka duhet të pinë 3 litra ujë në ditë.

Disa lloje të gurëve në veshka mund të parandalohen me shmangien e disa ushqimeve të caktuara.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Temperaturat e larta dhe uji i nxehtë po i mbysin peshqit

Alaska ka qenë e përfshirë nga një valë e të nxehtit gjatë kësaj vere dhe kjo ka bërë që një numër i lartë salmonësh të mos e përballojnë dhe të ngordhin. Shkencëtarët kanë vërejtur se disa lloje salmonësh janë zhdukur pas një ekspedite përgjatë lumit Koyokuk të Alaskës, pasi vendasit njoftuan se një numër i lartë salmonësh kishin dalë në...