Home Këshilla të ndryshme Përbërësit me të cilët lëkura juaj do të mbajë aromë fantastike!

Përbërësit me të cilët lëkura juaj do të mbajë aromë fantastike!

Balsami për trupin është një mënyrë shumë e mirë për të trajtuar lëkurën dhe një dhuratë e mrekullueshme, sidomos për një mama të re, pasi e zbut dhe e ushqen lëkurën e saj të shtrirë dhe mbase me vija në pjesën e barkut.

Por a e keni ditur pse përmban kaq shumë vlera për trupin ky balsam?

Gjalpi Shea (gjalpë i marrë nga një pemë tropikale në Afrikë) është një burim i madh i vitaminës A, e rëndësishme për parandalimin e vijave në lëkurë dhe rikthimin e elasticitetit të lëkurës.

Vitamina E ndihmon gjithashtu për të parandaluar dhe shëruar shenjat dhe vijat në lëkurë ndërsa vaji i kokosit është plot me antioksidantë dhe super ushqyes.
Vaji esencial Neroli (i prodhuar nga pema e portokallit) është i njohur për stimulimin e rigjenerimit të qelizave dhe për parandalimin e shenjave në lëkurë, ndërsa temjani është përdorur në aromaterapi të projektuara për të ndihmuar nënat të dalin nga dëshpërimi i pas lindjes.

Përbërësit dhe mjetet që ju nevojiten:
1 filxhan çaji vaj kokosi
1 filxhan çaji gjalpë shea
1/4 filxhan çaij vaj i vitaminës E
30-40 pika vaj esencial neroli
20 pika vaj esencial temjani
tas xhami
rrahëse vezësh
kavanoz xhami me kapak

Përgatitja:
Përziejmë vajin e kokosit dhe gjalpin shea. Shtojmë vajin e kokosit dhe gjalpin shea në një tas xhami.
Nëse vaji dhe gjalpi nuk janë të shkrirë, nxehni mikrovalën në temperaturë të ulët dhe i lini aty për rreth 30 sekonda ose derisa të kthehen në të lëngshme.
I përzieni mirë dhe vazhdoni të shtoni pjesën e mbetur të përbërësve: Shtoni vitaminën E, vajin neroli dhe temjanin.
E zhvendosni përzierjen në një kavanoz. Lijeni të rrijë 2 deri në 3 orë derisa të forcohet.
Mund ta shpejtoni këtë proces duke e vendosur në frigorifer. Ky balsam është mirë të përdoret pas dushit kur poret e lëkurës janë të hapura.

Balsami është shumë i yndyrshëm, kështu që lëreni që ta përthithë mirë lëkura për 10 minuta përpara se të visheni.

 

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...