Home Shëndetësi Perdorimi i kontraceptiveve pa recete, fatal

Perdorimi i kontraceptiveve pa recete, fatal

Perdorimi i kontraceptiveve pa recete, fatalNje pjese e madhe e te rejave shqiptare,vendosin te perdorin kontraceptiv pa bere me pare vizita mjekesore. Nje veprim qe per disa prej tyre mund te jete edhe fatal.

Sipas specalisteve kujdes duhet te kene femrat qe konsumojne duhan, kane tension te larte e qe kane varice.

10-15 % te femrave  ne gjithe vendin  perdorin kontraceptiv oral.

Me e perdorura mbetet pilula urgjente, te cilat vajzat e reja e marrin dhe 4 deri ne 5 here ne muaj. Por mjeket e rekomandojne 1 here ne vit.

“Duhet patur kujdes ne perdorimin e pilules urgjente, pasi ajo sjell cregullime te medha qe nga ato fizike deri te psikiket”, thote mjekja Rubena Moisiu.

Perdorimi i kontraceptive dhe i pilulave pa receta mjekesore dhe pa u vizituar ne menyre periodike tek mjeket mund te sjelle probleme te medha shendetesore. /top-channel

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...