Home Këshilla të ndryshme Përdorni këtë mask për skalp të thatë

Përdorni këtë mask për skalp të thatë

floketEkziston një dallim në mes të skalpit të thatë dhe të paushqyer dhe zbokthit.

Zbokthi krijohet nga sasia e tepërt e vajit përderisa skalpi i thatë krijohet nga moskujdesi i lëkurës së kokës.

Një metodë shumë efektive të cilën mund ta përdorni është aplikimi i vajit të virgjër të ullirit. Ky vaj është shumë i pasur me vitaminë A, E dhe antioksidantë që ndihmojnë ta ruajnë keratinën e flokëve.

Para se të pastroheni masazhojeni kokën për 3 apo 4 minuta me vaj ulliri dhe pastaj lëreni të qëndrojë për gjysmë ore. Lani pastaj flokët me shampon tuaj të preferuar dhe me ujë të vakët.

Për rezultate më të mira preferohet që ta përdorni 1 herë në javë për shkak se përdorimi i shpeshtë mund të ndikojnë në shndërrimin e flokëve në shumë të yndyrshme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...