Home Modë & Estetikë Përdorni këtë vaj dhe nuk do të keni më qime në fytyrë

Përdorni këtë vaj dhe nuk do të keni më qime në fytyrë

Qimet e fytyrës sigurisht janë pjesa më e bezdisshme me të cilën përballet pothuajse çdo femër.

Metodat me të cilat ato hiqen janë të dhimbshme, duke i bërë ato dyfish më problematike. Sigurisht, heqja e tyre i bën të duken shumë mirë estetikisht, duke qenë se është ndër gjërat që bie më shumë në sy tek të tjerët.

Por, nëse përdorni këtë metodë natyrale me vaj mente, me siguri do ta harroni dhimbjen që ndjeni kur i hiqni ato. Me këtë mënyrë do të shpëtoni përgjithmonë prej tyre.

Përbërësit:

3 lugë gjelle fara hithre (i gjeni në dyqanet e bimëve mjekësore)
100 ml vaj luledielli

Përgatitja:

Kombinoni farat e hithrës me 100 ml vaj. Lërini për 2 javë në një vend të ngrohtë. Pas kësaj, kullojeni vajin me një sitë dhe hidheni në një kavanoz qelqi.

Zhysni një copë pambuku dhe aplikojeni në zonat ku keni qime në fytyrë. Lëreni të veprojë për 30 minuta. Mund të vendosni edhe një copë që vaji të mos rrëshkasë nëse dëshironi.

Lajeni fytyrën me sapun dhe thajeni me një peshqir të pastër. Përdoreni këtë derisa të mos keni më asnjë qime në fytyrë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Pse duhet t’i konsumojmë hithrat?

Hithra rekomandohet për trajtimin e disa sëmundjeve dhe është një nga bimët natyrale medicinale më të zakonshme. Hithrat që rriten dhe nisin të lulëzojnë nga stina e pranverës e deri në vjeshtë janë shumë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Po ashtu, nëse nuk e keni ditur, hithra përdoret edhe për masazh kundër dhimbjeve reumatike, gjë që nisi të përdorej fillimisht...