Home Uncategorized Përfitime të shumta nga pirja e ujit: Si ndikon në lëkurë

Përfitime të shumta nga pirja e ujit: Si ndikon në lëkurë

Parandalon sëmundjet dhe pastron lëkurën

Gjëja e parë që duhet të bëni është të pini ujë pasi të zgjoheni në mëngjes.

Kjo sepse uji sjell shumë të mira për trupin dhe funksionimin  e organizmit, ndër to; u ndihmon të dobësoheni, hidraton trupin, pastron lëkurën si dhe ka ndikim në parandalimin e sëmundjeve.

Më poshtë u sjellim të shpjeguara disa nga këto të mira:

Hidraton trupin

Kur zgjoheni pas disa orëve gjumë, trupi juaj do të dehidratohet. Pa marrë parasysh sasinë e ujit që keni pirë ditën, trupi juaj do të ketë akoma mungesë të ujit në mëngjes.

Lehtëson dhimbjet nga cikli menstrual

Çdo muaj, gratë vuajnë nga dhimbje të cilat nganjëherë mund të jenë të padurueshme. Uji i pijshëm ndihmon në reduktimin e mbajtjes së ujit në vagjinë.

Parandalon sëmundjet dhe pastron lëkurën

Sëmundjet e shpeshta mund të varen edhe nga fakti se nuk pini mjaftueshëm ujë. Uji luan një rol vendimtar në ruajtjen e një sistemi të shëndoshë limfatik. Kur ky sistem është në ekuilibër, trupi mund të luftojë infeksionet në mënyrën e duhur.

Pirja e ujit që në orët e para të mëngjesit ndihmon për të pastruar lëkurën. 


KËSHILLA TË NGJASHME


TË TJERA

Pastë kanelle kundër migrenës

Migrena është si një mysafir i padëshiruar, e cila shfaqet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të eliminohet. Lajmi i mirë është se atë mund ta luftoni në kushte shtëpie dhe në mënyrë natyrale, pasi pasta e kanellës qetëson dhembjet. Nëse vuani shpesh nga dhembjet e kokës, ju e dini se sa e vështirë mund të jetë. Një...