Home Shëndetësi Përfitimet e mahnitshme nga higjiena orale

Përfitimet e mahnitshme nga higjiena orale

1Larja e dhëmbëve rregullisht ndihmon në shëndetin e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, dhe parandalon kariesin dentar dhe sëmundjet e mishit te dhëmbëve.

Larja e dhëmbëve është një ndër mënyrat më të mira të përkujdesjes së higjienës orale. Studimet tregojnë se larja e dhëmbëve përveç përfitimit që lidhet me dhëmbë të pastër dhe të shndritshëm, sjell edhe përfitime të tjera shëndetësore. Ndaj, është shumë e rëndësishme që të kujdeseni shumë për këtë pjesë sepse ka një ndikim më të gjerë se ai parësor.

Larja e rregullt e dhëmbëve lidhet me disa përfitime të tilla si:

Parandalon sëmundjet që shkakton çamçakëzi

Gingiviti, i njohur si inflamacioni i mishrave të dhëmbëve që shkaktohet nga çamçakëzi, çon në fryrje të mishrave të dhëmbëve deri në rrjedhje gjaku. Kështu, akumulohen shumë baktere të cilat janë të dëmshme për gojën tuja. Por, duke i larë dhëmbët herë pas here, ju e mbani gojën tuaj të shëndetshme dhe mishrat e dhëmbëve larg infeksioneve.

Ndikon në dietën ushqimore

Larja e dhëmbëve ka një ndikim të madh në trurin tuaj, sepse vjen si një paralajmërim se ngrënia përfundoi. Kështu, kjo ju ndihmon të luftoni urinë para se të shkoni të flini.

Ul mundësi për një sulmi në zemër ose në tru

Bakteret e gojës tuaj mund të bëhen shkak dhe të rrisin shansin për të pësuar një sulm në zemër ose një goditje në tru. Mund të ulni rrezikun me larjen e dhëmbëve.

Minimizon diabetin

Çdo sëmundje e shkaktuar nga çamçakëzi mund ta bëjë të vështirë kontrollin e glukozës në gjak. Njerëzit e prekur nga diabeti janë shumë të djeshëm ndaj këtyre sëmundjeve, të cilat mund të ndikojnë në nivlein e glukozës në gjak, duke bërë që diabeti të përparojë. Ndaj, larja e dhëmbëve shihet si një instrument parandalues i diabetit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...