Home Këshilla të ndryshme Përfitimet nga konsumimi i qershive!

Përfitimet nga konsumimi i qershive!

Në frigoriferin tuaj të shtëpisë patjetër duhet të mbani qershi edhe muajve tjerë pos muajit qershor.

Qershitë duhet t’i mbani çdo herë në shtëpinë tuaj, për shkak se qershia përmban antioksidant ato ngadalësojnë plakjen dhe shmangin sëmundjet kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin, alzheimerin, diabetin dhe obezitetin.

Po ashtu qershia ndihmon në përmirësimin e gjumit.

Në një hulumtim i cili iu bë një grupi të femrave dhe meshkujve doli se qershia ju ndihmoi në stabilizimin e gjumit.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...