Përfitimet shëndetësore të ujit të arrës së kokosit

Vitet e fundit, uji i kokosit është bërë një pije shumë e famshme.

Është i shijshëm, freskues dhe gjithashtu i mirë për shëndetin tuaj.

Për më tepër, është i ngarkuar me disa lëndë ushqyese të rëndësishme, përfshirë mineralet që shumica e njerëzve nuk i marrin sa duhet.

Më poshtë gjeni disa nga përfitimet shëndetësore të ujit të arrës së kokosit.

Mund të ketë veti antioksiduese

Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme të prodhuara në qelizat tuaja gjatë metabolizmit. Prodhimi i tyre rritet në përgjigje të stresit ose lëndimit.

Kur ka shumë radikalë të lirë, trupi juaj hyn në një gjendje stresi oksidues, i cili mund të dëmtojë qelizat tuaja dhe të rrisë rrezikun e sëmundjes.

Hulumtimi mbi kafshët e ekspozuara ndaj toksinave ka treguar që uji i arrës së kokosit përmban antioksidantë që modifikojnë radikalet e lira, në mënyrë që ato të mos shkaktojnë më dëm. Deri më tani, asnjë studim nuk e ka hetuar këtë aktivitet antioksidues tek njerëzit.

Mund të ketë përfitime kundër diabetit

Hulumtimet kanë treguar se uji i kokosit mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të përmirësojë shënjuesit e tjerë të shëndetit në kafshët diabetike. Në një studim, minjtë diabetikë të trajtuar me ujë kokosi mbanin nivele më të mira sheqeri në gjak.

Një studim tjetër vuri re se sigurimi i ujit të kokosit tek minjtë me diabet çoi në përmirësime në nivelet e sheqerit në gjak dhe ulje të shënuesve të stresit oksidativ.

Sidoqoftë, studime të kontrolluara janë të nevojshme për të konfirmuar këto efekte tek njerëzit.

Mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka

Pirja e mjaft lëngjeve është e rëndësishme për parandalimin e gurëve në veshka.

Megjithëse uji i thjeshtë është një zgjedhje e shkëlqyeshme, një studim sugjeron që uji i arrës së kokosit mund të jetë edhe më i mirë. Në një studim te minjtë me gurë në veshka, uji i kokosit parandaloi ngjitjen e kristaleve në veshka dhe pjesë të tjera të traktit urinar. Gjithashtu uli numrin e kristaleve të formuara në urinë.

Ky është studimi i parë që shqyrton efektet e ujit të kokosit në gurët në veshka. Më shumë kërkime janë të nevojshme në këtë fushë.

KËSHILLA TË NGJASHME