Home Modë & Estetikë Përgatisni lekuren ndaj të ftohtit

Përgatisni lekuren ndaj të ftohtit

Pergatisni lekuren ndaj te ftohtitI ftohti i dimrin nuk eshte mik i lekures. Si te parandalojme efektet negative?
Cdo sezon ka te mirat dhe te keqijat e saj kur flasim per bukurine. Duhet ta dini qe dimri nuk eshte aspak mik i lekures tone, dhe makeup nuk mund te bej shume kunder tharjes se saj apo skuqjes!

Lekura eshte e mbrojtur nga nje film lipidik, funksioni i saj minizohet nga i ftohti, era dhe smogu. Ne keto kushte kremi hidratues jo gjithemone eshte i nevojshem.

Shume kremra kane permbajtje te lart te ujit, dhe eleminojne vetem per pak kohe demet qe shkaktohen nga i ftohti, por nuk i kurojne.

Duhet te reagoni ne menyre qe barriera lipidike mos te minimizohet perpara ardhjes se dimrit. Si? Produktet qe perdorni per te pastruar fytyren heqin lipidet lekures, te cilet duhen te pakten 24 ore per tu riformuar, keshtuqe nese duart apo fytyren e lani shpesh here gjate dites, nuk do te kene asnjehere kohe te rigjenerohen.

Eshte e nevojshme te ulni numrin e larjeve dhe te perdorni produkte shume delikat, me baze vajore, dhe me pas duke perfunduar gjithemone me nje krem hidratues.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...