Home Ushqim Përse të hash më shumë në mëngjes ndihmon në humbjen e ...

Përse të hash më shumë në mëngjes ndihmon në humbjen e peshës

Përse të hash më shumë në mëngjes ndihmon në humbjen e  peshësStudimi i bere ne Venezuele, i botuar ne fund te 2008, ve perballe njeratjetres dy grupe femrash mbipeshe, per nje periudhe 8 mujorshe.

Studimi sugjeron se ngrenia e nje mengjesi te bollshem me karbohidrate dhe proteina , madje edhe nje cope cokollate, mban urine nen kontroll dhe madje ndihmon ne humbjen e  peshes.

Grupi qe ka ngrene mengjes te plote ka humbur rreth 20 kg gjate 8 muajve dhe ky numer eshte i konsiderueshem kur krahasohet me vetem 4 kg qe humbi grupi i femrave qe hengren megjes me te lehte me karbohidrate te reduktuara.

Kur zgjohesh ne mengjes , truri dhe trupi jane te programuar te kerkojne ushqim.Metabolizmi punon me xhiro te shpejta dhe nivelet e adrenalines dhe cortizolit jane ne maksimum.

Truri ka nevoje per energji menjehere dhe nqs nuk hani heret, truri kerkon per nje burim energjie ne vend tjeter. Ai kne marrjen e masave urgjente duke perdorur energjine e gjendur ne muskuj duke shkateruar indet muskulore. Kur hani me vone , trupi e ruan kete energji te marre nga ushqimi ne forme dhjami.

Kombinimi i dietes me karbohidrate dhe proteina te larta ne megjes, i jep trupit nje shtytje me energjine qe ka nevoje. Per shkak se proteina tretet me ngadale ne trup, nuk ndjeheni te uritur gjate dites.  Sipas autorit te studimit, mosqenja e uritur eshte faktori qe e ben kete diete te sukseshme.

Ne mengjes , kur nivelet e serotonines jane gjithashtu te larta, nevoja per ushqim eshte e pakte, por me vone gjate dites, kur nivelet e saj ulen, rritet nevoja per ushqimet e tepruara si puna e cokollates.

Studimi tregon se nqs hani cokollate pasdite, trupi mesohet me ate ndjenje dhe diten tjeter kerkon cokollate ne te njejten ore. por ne qofte se hani ne mengjes, nuk jep aq sadisfaksion sac jep me vone gjate dites dhe keshtu trupi vendos qe “NUK kam nevoje per cokollate”

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...