Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Pesha ne shtatezani , sa kile ne te vertet duhet te merrni?

Pesha ne shtatezani , sa kile ne te vertet duhet te merrni?

Pesha ne shtatezani shqeteson shume femrat . Jane ato qe jane te bindura qe duhet te hane per dy veta, ndersa ka dhe nga ato qe jane te fiksuara mbas linjave dhe nuk duan te shtojne shume kile.

Ky nuk eshte nje argument ku behet shaka ose te qe te perballeni me lehtesi. Pesha ne shtatezani eshte e rendesishme , sepse eshte nje element celes ne zhvillimin e fetusit.

Sa kile duhet te merrni gjate shtatezanise?
Gjate periudhes se shtatezanise normalisht merren mesatarisht 9 kile, por ju nuk filloni te shendosheni direkte. Tre muajt e pare jane pak te komplikuar, sepse femra duhet te llogarisi dhe te vjellat. Disa prej tyre mund edhe te dobesohen gjate ketij trimestri shume keq. Beni llogarite qe nga 0 deri ne 3 kile me shume ( te gjitha ne 3 muajt e pare) eshte nje parameter absolutisht ne norme.

Ne muaji e 4, historia ndryshon dhe pesha tenton te rritet pak me shpejt. Ne trimestrin e dyte kilet , normalisht duhet te jene me shume. Konsideroni minimumin e 3 kileve dhe maksimumin e 5. Kurse ne trimestrin e fundit mund te llogarisni qe te arrisni nga 9 deri ne 12 kile me shume (gjithsej), ne respekt me peshen tuaj te fillimit.

Jo gjithmone mamaja qe shendoshet gjate shtatezanise, e ben ne menyren e duhur. Prandaj me ndihmen e mjekut tuaj , mundohuni te kuptoni qe keni probleme qarkullimi te tepert ose nese presioni eshte ne norme. Atehere thoni qe forma e juaj fizike eshte e ekzagjeruar? Si fillim duhet ta thoje mjeku kete gje ( dhe jo juve) , ne baze te asaj qe eshte struktura e juaj fizike: 10 kile tek nje femer e moshes 45 vjec jane ndryshe , sesa tek nje femer e moshes 60 vjece. Konsideroni se mesatarisht shtatezania nuk duhet te permbaje me shume se 16 kile dhe pak se 7./ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

(Disa) ushqime dhe kanceri, kronologjia e një lidhjeje të dyshuar!

U deshën 50 vjet për të kuptuar se stilet e jetesës, në radhë të parë ajo që në pjatë, janë në origjinë të në shumë se gjysmës së tumoreve Për të kujtuar rëndësinë e ndjekjes së një diete korrekte është Shoqata Italiane për Hulumtime të Kancerit (Airc), e cila është kthyer në 2,500 sheshe italiane me iniciativën ‘Portokalli i Shëndetit’. Të...