Home Shëndetësi Piercing ne gjuhe? Rrezikon trurin

Piercing ne gjuhe? Rrezikon trurin

Piercing ne gjuhe? Rrezikon trurin Piercing mund te shkaktoje edhe vdekjen. Te gjithe te rinjte qe vendosin piercing ne kete organ te trupit rrezikojne shume per te ndjekur moden, pasi sipas nje studimi te publikuar ne “Archives of Neurology”, nje 22 vjecar ka nderruar jete ne nje spital izraelit per shkak te demtimeve ne tru te shkaktuara nga vrima ne gjuhe.

Sipas mjekeve, vendosja e piercing ne gjuhe mund te pasohet nga nje infeksion ne gjak, duke shkuar deri ne tru edhe pse raste te tilla jane shume te rralla.

Rreziku me i madh eshte qe infeksioni te demtoje dhembet por nuk perjashtohen as problemet kardiake.

Profesori Damien Walmsley nga British Dental Association thote se dentistet i dine mire problemet qe mund te shkaktoje nje piercing ne gjuhe. “Ka shume komplikime te mundshme, qe nga dhimbja deri tek fryrja dhe thyerja e dhembeve”, shprehet Walmsley.

Sipas tij, piercing ne gjuhe nuk eshte aspak nje ide e mire./tch/

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...