Home Shëndetësi Pilulë për kancerin e lëkurës

Pilulë për kancerin e lëkurës

Një pilulë e sapokrijuar mund të ngadalësojë përhapjen e kancerit të lëkurës në gjysmën e pacientëve të prekur nga kjo sëmundje, bëri të ditur sot një zëdhënës i spitalit mbretëror të Londrës.

Në total, 680 të prekur nga tumori në lëkurë pranuan t’i nënshtroheshin kurës eksperimentale dhe në gjysmën e rasteve, ajo dha rasteve tepër inkurajuese.

Pilula ishte e efektshme në njerëzit me një gjendje të avancuar të tumorit. Një kërkues që punoi mbi ilaçin, Lesley Walker, theksoi se rezultatet mund t’i hapin rrugën prodhimit të masë të pilulave.

”Ka patur shumë pak mënyra trajtimi për sëmurët e prekur nga një shkallë e avancuar e tumorit të lëkurës, kështu që rezultatet janë veçanërisht shpresëdhënëse”, deklaroi Walker.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...