Home Shëndetësi Pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes

Pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes

Nisja e ditës me një gotë ujë është zakoni më i mirë për shëndetin.

Si uji i ftohtë ashtu edhe ai vakët janë të mirë në këtë rast.

Gjithsesi, ekspertët rekomandojnë që të pini ujë të ngrohtë, të shoqëruar me pak limon, në mëngjes ose gjatë ditës, për t’i sjellë trupit një sërë përfitimesh shëndetësore.

Përmirëson tretjen

Detoksifikon trupin

Lehtëson dhimbjen gjatë ciklit menstrual

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Lehtëson dhimbjet e fytit

Ngadalëson procesin e plakjes

Ju ndihmon të dobësoheni

Ju ndihmon me kapsllëkun

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...