Piu qumësht me hudhër dhe nuk e besoi atë që i ndodhi

Kjo pije mjekësore e krijuar nga spanjollët ka qenë një zbulim në fushën e shëndetit. Pirja, përveç parandalimit të shumë sëmundjeve, ka treguar se trajton dhimbjet, veçanërisht ato të lidhura me nervin shiatik.

Qumështi me hudhra vepron si një antibiotik natyror, duke qenë ideal për luftimin e mikroorganizmave që ndryshojnë mikrobiotën natyrore.

Hudhra është e pasur me flavonoids, enzimat, antioksidantë, minerale dhe vitamina si vitamina A, B1 (thiamine), B2 (riboflavin), vitaminë B6 dhe C, kalium, proteina, bakër, mangan, fosfor, zink, selen dhe kalciumi .

Përfitimet e qumështit me hudhër janë të pabesueshme, sepse roli i tyre kryesor është për të lehtësuar dhimbjet.

Përmbajtja e proteinave në qumësht shërben si burim energjie duke ndërtuar dhe riparuar indet e muskujve. Kaliumi ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut në normalitet. Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e qelizave të shëndetshme të kuqe të gjakut dhe indeve nervore. Vitamina A nxit një sistem të shëndetshëm imunitar, duke ndihmuar në ruajtjen e shikimit normal dhe lëkurën.

Niacin ndihmon për të metabolizuar sheqernat dhe acidet yndyrore. Qumështi me hudhër ka veti analgjezike që të zvogëlojë dhimbjen shiatike në mënyrë efektive dhe të shpejtë, përveç për të luftuar inflamacion dhe gjithashtu për të eleminuar fokusin e dhimbjes, ajo gjithashtu mund të rritë sistemin imunitar dhe ndihmojnë në parandalimin e ftohjes dhe gripit.

Qumështi me hudhër është gjithashtu në gjendje të stimulojë lëngjet e stomakut dhe është shumë efektiv në trajtimin e kushteve të ndryshme që lidhen me shëndetin e stomakut. Një nga mjetet më të mira natyrore për të luftuar krimbat dhe parazitët e zorrëve dhe gjithashtu mund t’u jepet fëmijëve.

çaji me pluhur shafran i Indisë; 1/4 lugë çaji piper i zi i freskët; 1 gotë qumësht.

Përgatitja: Ziejini përbërësit derisa përzierja të bëhet paksa më e trashë. Fikni nxehtësinë dhe lëreni të ftohet. Fute në blender në mënyrë që qumështi dhe hudhra të jenë të homogjenizuara mirë. Transferoni në një enë qelqi të sterilizuar me kapak dhe mbyllni fort.

Si ta përdorim atë? Merrni 3 lugë (supë) në ditë. Është e këshillueshme që gjithmonë ta pini pijen pas ngrënies kryesore. Njerëzit e ndjeshëm ndaj hudhrave mund të bëjnë me pak thelpinj, kështu që ata do të jenë më pak të koncentruar. Nëse shija është shumë e fortë dhe mund të keni probleme për të pirë qumësht me hudhër, ju mund të shtoni një lugë gjelle mjaltë të ëmbël.

KËSHILLA TË NGJASHME