Home Këshilla të ndryshme Po flini në jastëk të vjetruar? Shëndeti juaj mund të jetë në...

Po flini në jastëk të vjetruar? Shëndeti juaj mund të jetë në rrezik

jateketvjetruarA e dinit se fjetja në një jastëk të një cilësie jo të mirë mund të shkaktojë dhimbje koke, gjumë të parehatshëm, pamundësi në përqendrim dhe padurim?

Pavarësisht nga cilësia e produkteve me të cilin është punuar, jastëkët fillojnë ti humbin karakteristikat e tyre për rreth 3 vjet. Pikërisht kjo është koha kur ata mund ta venë në rrezik mirëqenien tuaj.

Si shkakton probleme një jastëk i vjetër:

Mbushja e jastëkut tashmë të vjetëruar nuk ofron më mbështetjen e nevojshme për qafën dhe muskujt e saj, prandaj ju mund të zgjoheni të lodhur dhe me dhimbje qafe në mëngjes. Një mbushje e vjetëruar mund të mbajë shumë bakterie, që shkaktojë alergji dhe probleme me frymëmarrjen, duke kriijuar një ambjent të pashëndetshëm për të fjetur.

Mesatarisht, ne e përdorim jastëkun 8 orë në ditë dhe ai mbushet me lekurë të vdekur dhe djersë, duke nxjerrë 200-300 mililitra për natë. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë ndërrimin e jastëkut çdo 3 vjet.

Prej leshi, pambuku, mëndafshi apo bambuje? Tek zgjedhja e një jastëku – një produkt që do të jetë në kontakt me lekurën tonë çdo ditë – ne preferojmë materiale natyrale. Zakonisht ne zgjedhim material leshi ose pambuku, por edhe kashmiri e mëndafshi qetëson lekurën dhe na bën të ndjehemi rehat.

Materialet natyrale kanë efekte të dobishme në mirëqënien tone, shkruan In tv.

Edhe pse fibrat e bambusë sapo kanë filluar të bëhen pjesë e jetës sone, kanë arritur më së miri materialet e lartpërmendura në shumë anë.

Nëse këto fibra janë mjaft të mirë në aspektin e butësisë, bambuja është pad

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatzënë në kohë coronavirusi: Ç’duhet të dini

Shtatzënia në kohë pandemie, sigurisht që shoqërohet me frikë dhe dilema më të mëdha se ato në kohëra normale Shumë vajza/gra presin të sjellin në jetë fëmijët e tyre në një kohë kur e gjithë bota është izoluar nga frika e përhapjes së coronavirusit. Edhe në vende shumë të zhvilluara shtatzënat po konsiderojnë sërish lindjen nga shtëpia për të shmangur një...